מהם כלי העבודה החיוניים בביצוע של עבודות עפר ופיתוח?

אלפי עבודות עפר ופיתוח מתרחשות בכל עת ברחבי המדינה. מדובר בסוג עבודות מורכב, רב-שלבי, הדורש ידע, ניסיון ורמת מיומנות גבוהה. אלא שגם כל אלו לא מספיקים לשם ביצוע איכותי ומקצועי, במידה ואין ברשות החברה המבצעת את כלי העבודה הנדרשים לטובת עבודה שכזו. באילו כלי עבודה מדובר? על כך בכתבה זו.

כלים ייעודיים לבטון

ללא עיכובים נוספים, נצא לדרך עם רשימה הכלים החיוניים שכל קבלני עבודות עפר ותשתיות (לפחות הרציניים מביניהם) מחזיקים באמתחתם. את כבוד הפתיחה נעניק לוויברטור הבטון, המשמש למגוון רחב של פעולות, בראשן ייצוב ודחיסה של בטון, הכנסת יסודות וחומרים לבטן האדמה, הוצאת בועות אוויר מהבטון הנוצרות לאחר יציקתו ועוד. ישנם ויברטורים לבטון חשמליים לצד אחרים בעלי מנועי בנזין. שני הסוגים חזקים וטובים בדגמים נבחרים.

כלי נוסף בקטגוריית הבטון הוא ה"הליקופטר", אשר תפקידו העיקרי הינו החלקת הבטון – פעולה חיונית לשם שימוש אפקטיבי ובטוח בחומר השימושי מכולם. פעולת ההחלקה, אשר נעשית לאחר יציקת הבטון, יוצרת משטח אחיד וחלק. קבלנים מקצוענים נוהגים לפזר במהלך התהליך חומרים למניעת שחיקה, המסייעים לשמר את הרצפה באיכות גבוהה לאורך זמן.

מסורים ומהדקים 

ממשיכים עם המסורים המכניים, אותם ניתן לחלק למסורים לחיתוך אספלט וכאלו לחיתוך בטון. מדובר בכלי יעיל וחזק במיוחד, בו נעשה שימוש כמעט יום יומי במהלך ביצוע עבודות עפר ופיתוח. גם מהדקי אדמה הינם חלק אינטגרלי מסוג עבודות שכזה. תפקידן נרמז משמן – לשטח ולהדק את האדמה. החברות היצרניות המובילות הן מיצובישי, פרימיום, שטל ועוד. חשוב לעבוד עם מוצר בעל נתונים טכניים ויכולת להתמודד עם רמות הקושי הנדרשות (שימו לב להספק המנוע, רוחב ההידוק וכוח הצנטר). כלי נוסף להידוק האדמה הוא המכבש, אשר קיים במספר סוגים בהתאם לסוג הקרקע (בראשם מכבש רגלי כבש ומכבש ויברציוני).

כלי חפירה ומילוי

חלק מרכזי במהלך עבודות עפר ופיתוח הוא זה העוסק בחפירת האדמה ובמילוי שלה בחומרים שונים. לשם כך ישנו מגוון רחב של כלים, בראשם שופלים (הלא-הם טרקטורים גדולים המצוידים בכף עמוקה) המיועדים לחפירת העפר והעברתו ממקום למקום; באגרים (רובם מונעים ע"י זחלים ולא ע"י גלגלים) באמצעותם חופרים בורות ותעלות; מחפרונים (נקרא גם מעמיס דו-כפי), היעילים לצורכי חפירות קטנות, העברת חומרי בנייה, שבירת אסבסט וחפירות חורים (בזכות היותו קטן ממדים); וכלי חפירה נוספים.

כלים נוספים לעבודות עפר ופיתוח

אל משפחת הכלים החיוניים לביצוע עבודות עפר ופיתוח ניתן לצרף את המגרדת, המפלסת, משאיות הרכינה ועוד – כולם חשובים לביצוע מהודק, מהיר, מקצועי ובטוח. חברת אמצ שמש מבצעת מגוון רחב של עבודות עפר ופיתוח מאז הקמתה לפני קרוב ל-30 שנה. עם צוות מיומן ושנים של ניסיון אתם יכולים לדעת בוודאות. בחרתם ב"אמצ" – בחרתם נכון.