מהו הציוד הנדרש לביצוע עבודות בטון

פעם, לפני כמה עשורים, עבודות בטון נחשבו למורכבות מאוד וקשות לביצוע. עם חלוף השנים והתפתחות הטכנולוגיה, גם בתחום זה השתדרגו והתקדמו  וכיום בעלי המקצוע מסוגלים לבצע עבודתם באופן מתקדם, נוח ומקצועי יותר. 

בין הפיתוחים הרבים נוצרו גם כלי עבודה המותאמים לעבודה עם בטון. הבטון הוא חומר גלם עוצמתי מאוד ולכן היה צורך לייצר מכשירים וכלי עבודה שיתאימו לו. בימים אלו, הבטון הינו חומר גלם נפוץ למדי ונדיר למצוא מבנים שלא נעשה בהם שימוש בבטון. בכדי שהבניה בבטון תהיה מקצועית, בטיחותית ונכונה נהוג להשתמש בכלי עבודה יעודיים המאפשרים זאת.

מסור יהלום – כלי עבודה מספר 1 לעבודות בטון

מסור יהלום זהו כלי שבלעדיו כמעט ולא ניתן לבצע עבודות בטון. מדובר באחד המסורים העוצמתיים ביותר שקיימים כיום בתעשייה והוא משמש לכמה מטרות, בין היתר לחיתוך משטחים מבטון וגם ישנה אפשרות לנסר קיר בשיטת היהלום.

מסור יהלום לניסור קירות יהיה אידיאלי מכיוון שקירות בנויים לרוב מבטון ורק מסור זה יכול להתמודד עם הפעולה הלא פשוטה הזו. חשוב להבין כי מסור דיסק יהלום עובד באמצעות חשמל, כאשר הכוח שמניע אותו מגיע ממנוע שמסתובב במהירות גבוהה מאוד. למסור זה צורה מעוגלת ולכן הוא מכונה 'דיסק', הוא מסתובב על ציר במהירות ובעוצמה ובאמצעות החום והחיכוך שהוא מייצר, ניתן לחדור את חומר הבטון ולנסר ולחתוך לתוכו ובו.

ישנם סוגי שונים של מסור יהלום בשוק, חלקם עוצמתיים יותר ואחרים פחות והשימוש בהם הוא גם למטרות אחרות. המסור מכונה 'מסור יהלום' מכיוון שהוא מצופה באבקת יהלום, שנחשב לאחד מחומרי הגלם החזקים בטבע, לכן הוא גם מצליח לחתוך חומרי גלם אחרים הנחשבים לקשיחים במיוחד. יש גדלים שונים של מסורי דיסק / מסורי יהלום, באמצעותם ניתן לחתוך משטחים שונים ובגדלים שונים.

מקדח בטון – כלי עבודה הנדרש לעבודות בטון

מקדח יהלום זהו כלי עבודה מיוחד המאפשר לנסר, לקדוח ולחדור את הבטון עם מינימום רעש ולכלוך. נדרשת המון זהירות כשעובדים עם מקדח הבטון מכיוון שהוא עוצמתי למדי ומסוגל לגרום להמון נזק אם עובדים איתו שלא לפי הסדר או לא לפי ההוראות. בשל כך, חשוב מאוד להקפיד ולבחור באנשי מקצוע מנוסים ובעלי הכשרה והסמכה לעבוד עם ציוד שכזה.

מקדח זה מאפשר ניסור מאוד מדויק, לרוב גם נקי ויחסית שקט. השימוש בו אפשרי תודות לטכנולוגיות מתקדמות וגם הוא מצופה בשכבת יהלום ובעזרתו ניתן לבצע את מלאכת החיתוך, הניסור והקידוח באופן די פשוט ומהיר.

מי רשאי לעבוד עם ציוד זה?

כפי שוודאי הבנתם כבר, עבודות בטון הן לא פעולה של מה בכך ולכן רק מי שיש לו הכשרה והסמכה יוכל לבצע עבודות בטון. לעיתים, קבלנים מעסיקים פועלים לא מוסמכים ומעשה זה הוא לא חוקי ויכול להוביל לסכנה בטיחותית רבה בהמשך. אך ורק מי שלמד את התחום והתנסה בו לאורך זמן רשאי לעבוד עם ציוד מסוג זה.