מה ההבדל בין טיח לשליכט ואיך מתבצעת העבודה?

כל מי שרוצה לחדש את הבית ומנסה להבין איך לעשות זאת נתקל במושגים טיח, שליכט מינרלי, שליכט צבעוני, שכבת הרבצה ועוד. כדי לא להתבלבל משפע האפשרויות שיש כיום, ולהגיע למראה המחמיא ביותר, כדאי להבין את המשמעות של כל מושג. דגש נוסף הוא אופן העבודה הנכון – על-מנת שהתוצאה תהיה גם עמידה למשך שנים רבות ותספק מקסימום נחת לטווח הארוך.

מה זה טיח?

הטיח הוא חומר הגלם הבסיסי למריחה על קירות הבית, גם מבחוץ וגם מבפנים. הוא מורכב מצמנט וסיד שמעורבבים עם חול, תורם ליכולת הבידוד של הקירות ומבטיח גם איטום אפקטיבי. כמו כן שכבת הטיח שיש על כל קיר מיישרת את המשטח ומהווה בסיס לצביעה. יש טיח פנים וטיח חוץ, ולמעשה גם סוגי טיח שמאפשרים לוותר על שכבת הצבע – למשל טיח שפריץ.

מה זה שליכט?

כשרוצים להקנות לקיר מסוים, בין אם הוא חיצוני ובין אם פנימי, מראה שובה לב, הבחירה הנכונה היא שליכט צבעוני. שכבה זו מיושמת על גבי שכבת הטיח. החלוקה העיקרית היא לשליכט אקרילי ושליכט מינרלי. הסוג הראשון הוא טיח שכולל בתוכו חומרים סינטטיים. יתרונותיו: יישום פשוט, עמידות טובה, מחיר נמוך. הסוג השני הוא טיח שיש בתוכו חומרים מינרליים כמו אשלגן ואחרים. יתרונותיו: ידידותיות לסביבה, מראה מעניין. בדרך כלל לקירות חוץ יועדף השליכט האקרילי ובקירות הפנים כבר אפשר לבחור גם בזה המינרלי.

עוד כדאי לדעת ששליכט מגיע במגוון רחב של מרקמים, מעדין במיוחד ועד לגס ואפילו "פצוע". הבחירה היא בהתאם לטעם. בנוסף, כשמחפשים שליכט צבעוני מחיר למטר משתנה לפי האיכות, ורצוי להיזהר מחומרים זולים מדי – שעלולים להיסדק תוך שנים לא רבות.

שלבי העבודה בצביעת קירות פנים וחוץ

גם אם בחרתם "להסתפק" בטיח וגם אם בחרתם להוסיף שליכט צבעוני לבית, בכל מקרה חשוב לבצע את העבודה בצורה מקצועית ומדויקת.

השלב הראשון הוא ניקוי יסודי של הקיר אם כלי עבודה יעודיים לכך. אם יש חורים גדולים, יש לסתום אותם וליישר עם שפכטל. בקירות הפנים השכבה הראשונה היא שכבת יישור בעובי של 10 מ"מ. לאחר 24 שעות אפשר להוסיף שכבת טיח לבן או שליכט צבעוני, בעובי של 2 מ"מ. בקירות החוץ יש 3 שכבות. הראשונה היא שכבת הרבצה, שעובייה הוא 3-8 מ"מ, על שכבה זו מוסיפים שכבת יישור (כעבור 24 שעות) והשכבה השלישית היא זו שתקנה לקיר את המראה הסופי שלו.

מה עלות השלבים השונים בעבודה?

עבודת שליכט צבעוני חייבת להתבצע במקצועיות, ולכן העלות היא רק מרכיב אחד בהחלטה. תיקוני טיח וסתימת חורים מתומחרים בכ-40-50 ש"ח למ"ר, העלות של עבודות טיח היא החל מ-70-75 ש"ח למ"ר, כשבדרך כלל עבור קירות חוץ השירות יקר יותר, וגם כשהבחירה היא יישום שליכט צבעוני מחיר למטר משתנה בין קירות פנים לחוץ – בקירות הפנים העלות של העבודה עצמה, ללא החומר, היא החל מ-70 ש"ח למ"ר, ואם למשל בחרתם להוסיף שליכט מינרלי לקיר חיצוני, הצביעה תעלה לכם החל מ-100 ש"ח למ"ר.

השארת תגובה