מעבר לפריפריה בעקבות הקורונה

מגפת הקורונה שהגיחה בסערה לחיים של כולנו, יצרה שינויים רבים בדפוסי העבודה ובקווי החשיבה של אזרחים ישראלים רבים. אחת המסקנות המפתיעות אשר בוצעו בפועל היא מעבר לפריפריה בעקבות הקורונה.

ההחלטה של הישראלים בנושא הדיור 

הסגרים והחודשים הארוכים שבהם הישראלים נותרו בביתם, הובילה הורים רבים למסקנה שהבית הנוכחי שלהם אינו מתאים לימים ייחודיים כמו סגרים שבהם לא יוצאים מהבית וכולם נמצאים יחד בבית כמו חבית של חומר נפץ.

מי שהסתכל בעין מפוקחת הבין שזה הזמן לבצע שינויים ולרכוש דירת גן וכך הילדים יוכלו להשתולל בחצר גם בסגר. כל זמן שהם בחצר הביתית ואינם יוצאים מחוץ למרחב של הבית, הם שומרים על החוקים בנושא זה. אופציה אחרת היא לרכוש דירה גדולה יותר בהתאם לגודל המשפחה ולכמות החדרים שהם זקוקים. אחרים בחרו להתמקד בדירות בקומות הגבוהות שגם הן מרווחות מאד ויש בהן מרפסת אחת גדולה, כמה מרפסות או שטח נרחב של גג שמאפשר חיים נוחים ביותר.

העבודה מהבית 

בעבר בחברות רבות ניסו לעבוד מהבית, אך לא תמיד הדבר צלח. אך במקרה של מגפת הקורונה לא הייתה ברירה למעסיקים ולעובדים. בהתאם לתחום שבו העסק פעיל רבים מהעובדים עבדו במשרה מלאה מהבית, ניהלו שיחות זום רבות בכל יום. התחושה הייתה שזהו מחליף ראוי לישיבות במשרד ובמקרים רבים אפשר להסתדר גם ללא ההגעה הפיזית למשרד.

כך העובדים עבדו שעות רבות מהבית, לפעמים כמות השעות הייתה גבוהה יותר מאשר באופן רגיל. בנוסף לכך הם סייעו לילדים להתחבר מדי יום לזום, כך שהייתה זו תקופה לא פשוטה לחלוטין.

אפשרות המעבר לפריפריה 

העובדה היא שהעבודה מהבית הפכה להיות יעילה ואפקטיבית, כל המשימות בוצעו על הצד הטוב ביותר, אף על פי שהם בוצעו מהבית. לאור זאת, אין זה משנה איפה גרה המשפחה. אם בעבר המשפחה גרה באחת הערים באזור המרכז, ההורים הבינו שאין משמעות למרחק הנסיעה כיוון שאפשר לעבוד מהבית. לכן ההורים חיפשו דירות על פי הצרכים שלהם בערים היפהפיות והמתפתחות בצפון ובדרום. כך הם ראו דירות למכירה בעפולה, פרויקטים ייחודים מול הים בטירת הכרמל, מבנים מול נוף מרהיב בשלומי ובערים נוספות. 

המגמה היא לעבוד ברוב הימים מהבית ובמידת הצורך להגיע פעם או פעמיים בשבוע למשרד. התחנות של רכבת ישראל ממוקמות כעת בפריסה ארצית וכך קל מאד להגיע מעפולה, בית שאן או בנימינה לתל אביב באמצעות הרכבת. 

העלויות של הדירות בפריפריה 

אחד הנושאים המהותיים ששכנעו את המשפחות לעבור לערי הפריפריה הוא הבדלי המחירים התהומיים בין עלות רכישת בית פרטי או דירה גדולה במרכז, מול נכסים דומים שממוקמים בפריפריה. לאור הפערים, כף המאזניים נטתה לכיוון הפריפריה. כך הם קנו איכות חיים נהדר במקומות מאווררים ויפהפיים בצפון ובדרום.