פוליקרבונט – הפלסטיק שכבש את עולם הבניה

הרבה אנשים מעולם הבניה מכירים את חומר הגלם, פוליקרבונט, מבחינתם מדובר על חומר גלם שימושי ונפוץ אך לא רבים יודעים כי מדובר על חומר נפוץ עוד יותר ממה שאתם מדמיינים. הפוליקרבונט למעשה הוא פלסטיק ממשפחת הפולימרים הסינתטיים. בשימושים הנפוצים כיום משתמשים בשני סוגים של פוליקרבונטים עיקריים, אליפטי וארומטי. התכונות האופטיות של הפוליקרבונט דומות עד מאוד לחומר גלם אחר אשר שימושו נפוץ מאוד וזהו כמובן הפרספקס אך בניגוד אליו הפוליקרבונט לא ניתן לשבירה ועלות הכנתו גבוהה יותר.

שימושים שונים בפוליקרבונט

כמו שאמרנו קודם, הפוליקרבונט נמצא סביבנו בחיי היום יום ולא רק בענף הבנייה, להלן מגוון שימושים נפוצים:

  • שיחול של צינורות, פרופילים ומוטות
  • ייצור של בקבוקי מים עמידים
  • חומר גלם לפלאפונים
  • תקליטורים (CD), משקפיים, מארזים מיוחדים, ציוד מעבדה
  • מגנים לכוחות שיטור, מסכות הגנה
  • גופי תאורה
  • מארזי מחשבים
  • דלתות לרכבים

כמובן שקיימים עוד שימושים רבים ומגוונים לחומר הגלם הנפלא הזה, אך לצערנו לא נוכל לסקור את כולם שכן מדובר על אחד מחומרי הגלם הפופולרים כיום בעולם, ולא בענף ספציפי מה שיוביל לכך שפשוט נביא כאן רשימה של מיליון מוצרים אשר משתמשים בו.

התכונות של הפוליקרבונט

ההרכב הכימי של הפוליקרבונט מעניק לו כמה תכונות יעילות מאוד אשר סייעו לו להפוך לחומר גלם נפוץ בעולם הבנייה, לא רק עמידותו וחוזקו של החומר אלא תכונות נוספות כמו העובדה שהוא בעל יכולת שקיפות לא פחותה מזכוכית (אם לא טובה יותר), העובדה כי מדובר על חומר בעל תכונות נקיפות גבוהה הפכה אותו לחומר מועדף בעבודות קירוי והעובדה שהוא ניתן לכיפוף בצורה נוחה הפכו אותו לנפוץ עוד יותר ותוכלו לראות אותו באצטדיונים, שטחים מסחריים ועוד הרבה מקומות.

הפוליקרבונט מעניק גם בידוד אקוסטי איכותי ולכן הוא נבחר לא פעם ולא פעמיים כחומר איטום ובידוד בעבור אולפני הקלטות. אך כמו כל דבר בחיים הפוליקרבונט אינו מושלם והוא נוטה לשריטות באופן תדיר ונראה לעין, זו הסיבה כי קיימים ציפויים איכותיים ורבים כיום בשוק על מנת להגן עליו בעיקר כאשר משתמשים בו לשימושים של אופטיקה או מקומות אשר נוטים להיהרס. 

עבודה זהירה ובטוחה היא הדבר החשוב ביותר

נכון שהפוליקרבונט הוא חומר גלם קל במשקלו ולכן הוא גם מועדף על עבודות גובה אך חשוב מאוד לא לזנוח את כללי העבודה בגובה כמו גם את  סביבת העבודה שצריכה להיות סטרילית מחשש שבזמן ההתקנה הלוחות עלולים ליפול. עוד חשוב לבדוק את מקור הייצור של הלוחות עמם אתם משתמשים מכיוון שמומלץ לרכוש לוחות אלו אך ורק מחברות אמינות ואיכותיות אשר מספקות חומרי גלם איכותיים ולא תחליפים זולים. הפוליקרבונט מיוצר בעיקרו בישראל, אך קיימים גם לוחות המגיעים מחו"ל ובבחירה בהם נמליץ לבדוק את החברה המייצרת בשבע עיניים.